Laboratoř konvenčního a nekonvenčního způsobu spojování textilií | Ft.Tul.cz

Nekonvenční způsoby spojování pro tvorbu hightech textilních struktur
Nekonvenční způsoby spojování vhodně doplňují klasický způsob spojování šitím. Tyto moderní způsoby spojování jsou aplikovány zejména na smart textiliích pro hi-tech oděvy a technické výrobky. Laboratoř pro tvorbu hightech textilních struktur je vybavena následujícími moderními svářecími stroji:
  • PFAFF 8310-142/001 Ultrazvukový svařovací stroj
  • PFAFF 8303–040 Kontinuální podlepovací stroj pro podlepování švů páskou pomocí horkého vzduchu
  • PFAFF 8304-020/01 Svářecí stroj pro spojování horkým klínem a horkým vzduchem

Konvenční metody spojování
Šicí dílna je k dispozici studentům k získání praktických znalostí z předmětů garantovaných katedrou. Na cvičeních a na přednáškách se zde studenti seznamují s jednotlivými mechanismy šicích strojů a prakticky realizují své vlastní návrhy. Šicí dílnu využívají také studenti ze zahraničí v době stáže, v rámci projektů např. pod názvem „The Apparel Inspired by Czech and Indian Design“. Návrh designu textilie a ušití oděvů pomocí našich asistentek.
Dílna je vybavena průmyslovými šicími stroji:
  • jednojehlové šicí stroje se stehem vázaným se spodním zoubkovým podáváním, SIRUBA L818F-M1,
  • BROTHER DB2-B755- 403A, JUKI DDL-888,
  • jednojehlový šicí stroj se stehem vázaným s jehelním podáváním BROTHE INDUSTRIES DB2-B721-3,
  • jednojehlový řetízkový šicí stroj BROTHE INDUSTRIES DT4-B261-012-0,
  • obnitkovací šicí stroje SIRUBA MODEL 747E,
  • dvoujehlový šicí stroj s dvounitným vázaným stehem Brother LT2-B842-3,
  • programovatelné šicí stroje: s nastavení odstřihu nitě, zvednutí patky atd.
  • poloautomat na vyšívání knoflíkových dírek BROTHER DH4- B980,
  • poloautomat na přišívání knoflíků,
  • šicí stroje pro těžkou konfekci, spojování přírodních a syntetických usní, čalounických materiálů,
  • vyšívací automat Tajima model TEJT – C - programování vyšívacích vzorů a aplikace strojové výšivky na kompaktním jednohlavém ramenovém vyšívacím automatu (15-ti nitný), výzkum možností tvorby elektricky vodivých textilních struktur.

Žehlící a podlepovací technika
Šicí dílna je vybavena: elektickými nůžkami, přenosným řezacím strojem s nožem přímím, řadou průmyslových šicích strojů a odpovídající žehlící technikou (průmyslové elektro-parní žehličky s vyvíječem páry).
Při realizaci hotového výrobky využívají studenti k celoplošnému podlepení dílů kontinuální a diskontinuální podlepovací stroje.
  • Kontinuální podlepovací lis Mayer RPS-MINI je podlepovací lis určený pro celoplošné podlepování velkých i malých dílů.
  • Fixační lis PL/T Comela je diskontinuální plochý fixační lis o rozměrech 1250mm x 600mm, který umožňuje provedení plošných podlepených spojů při přesně nastavených parametrech, teploty 0 - 250°C, přítlaku a času. Je vhodný spíše pro podlepení dílů malých rozměrů.

Umístění:
Budova E3, 2 patro
Kontakt: Ing. Katarína Zelová, Ph.D.